Spor Ayakkabı ve Klasik Ayakkabı Hakkında Pratik Bilgiler

Ekim 17, 2016 17 Yazar: admin
Spor Ayakkabı ve Klasik Ayakkabı Hakkında Pratik Bilgiler

Yüzeyleri çatlamış ayakkabılar için yapılabilecek en iyi şey ayakkabıların üstlerine badem yağı veya hint yağı sürülüp ayakkabı kalıba geçirildikten sonra su buharına tutulması olacaktır.

Ayakkabılarınızın şekillerini kaybetmemelerini istiyorsanız, ayakkabıların içine ya kalıp veya yumuşak bez parçası olmadı kağıt konulmalıdır.

Ayakkabılarınızın üstünde zamanla meydana gelen küf ve rutubet lekeleri gidermek için ayakkabılara gliserin sürüp silerek çıkarılabilirsiniz.

Ayakkabıların su geçirmesini önlemek için tabanına bir kaç gün üst üste keten yağı sürülmeli.

Süet ayakkabılardaki lekeleri ince zımpara (yani su zımparası da denebilir) kağıdı ile ovularak çıkarabilirsiniz.

Sakın yapmayın; ıslanmış olan ayakkabıları soba veya kalorifer yanında kurutursanız büzülüp küçülürler.

Bol ayakkabılar, çorapların kaçmasına ve nasırlara sebep olur. Halbuki bununda çaresi vardır. Ayakkabı derisinin topuk kısmını ara sıra bir mum parçası ile ovun. Göreceksiniz bu dertlerin hepsi kaybolacak.

Kahverengi ayakkabınızın rengini siyaha çevirmek istiyorsanız yapmanız gereken şey; önce deriyi çiğ bir patatesle iyice ovalayın sonra da siyaha boyayın ve cilalayın.

Deri çizme ve ayakkabılarınızı eşit miktarda elma sirkesi ve su karışımı ile silin. Ayakkabılarınız ilk günkü yenilikteki gibi pırıl pırıl olurlar.

Rugan ayakkabıların çatlamaması için daima ılık bir yerde saklayın. Temizliği için badem yağı kullanılmalıdır. Ayrıca rugan ayakkabıları, arada sırada su buharına tutmak ve soğan sürerek parlatmak da ayakkabınızın uzun ömürlü olmasını sağlar.

Ayakkabınız su alıyorsa o su alan kenarlarına gliserin sürün.

Spor ayakkabıların üzerindeki lekeleri çıkarmak için bir bezi süte batırın ve bununla da bez ayakkabınızın üzerindeki lekeleri silin.

Deri ayakkabılarınızı muz kabuğunun iç kısmıyla silin, sonra yumuşak bir bezle ovalayın. İşlemlerin sonucunda ayakkabılarınız pırıl pırıl olacak.

Ayakkabı ve çizmelerinizin tozunu silip cilaladıktan sonra gazete kağıdı ile iyice parlatın, pırıl pırıl olurlar.

Spor ayakkabılarınızı otomatik makinada düşük sıcaklıkta yıkayın. Pırıl pırıl olurlar.

Yağışlı havalarda açık renk dri ayakkabılarla sokağa çıkarken tabanlarına bir miktar zeytinyağı sürerseniz su almaz. Dolayısı ile nahoş lekeler ortaya çıkmaz.